Korona Beskidu Śląskiego – Kotarz

Nazwa „Kotarz” jest często spotykana w polskich Beskidach , to pamiątka po dawnych tradycjach pasterskich tego rejonu: oznacza ona miejsce, w którym owce, wypędzane wiosną na górskie pastwiska, wydawały na świat młode, czyli „kociły się”. Góra położona na granicy Brennej i Szczyrku jest jednym z najstarszych w Beskidzie Śląskim terenów zagospodarowanych szałasami a tradycje pasterskie sięgają tutaj XVII wieku. Dzisiaj polany Kotarza to jedne z moich ulubionych miejsc widokowych , w kierunku na zachód możesz podziwiać całe zachodnie Beskidy z pasmem Czantorii , a na wschód i południe potężny masyw Skrzycznego .

P5080781 Stitch
Panorama pasma Czantorii z Hali Jaworowej pod Kotarzem – maj 2016

Nie lubię licytacji na coś co ma być „naj” , wystarczy mi że mieszkamy u podnóża „naj…” piękniejszych gór świata  🙂 oczywiście subiektywnie , bo w przypadku mojego zauroczenia  Beskidami trudno o obiektywną ocenę. Taki ze mnie stronniczy arbiter . Tym niemniej znalazłem właśnie na zboczach Kotarza , coś co  jest „naj”. To jodła, przypuszczalnie 😉 największa i najgrubsza w Polsce. Drzewo rośnie na terenie Nadleśnictwa Ustroń , Leśnictwo Brenna Hołcyna ,  nie prowadzi koło niego żaden znakowany szlak, a i z leśnej, nieoznakowanej ścieżki trzeba zejść, by dojść do drzewa.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jodła rośnie na zboczach Kotarza, niedaleko źródła strumienia Hołcyna ,daleko od oznakowanych szlaków turystycznych.W sobotę , 11 marca  wybrałem się na Kotarz ,by dołączyć go do kolekcji „korony Beskidu Śląskiego”  i postanowiłem odwiedzić „królową” jodeł. Przy samej jodle ustawiona jest skalna płytka z napisem o jej wymiarach: 44 metry wysokości, 416 cm obwodu i 126 cm przekroju. Chyba cywilizacja i konsupcjonizm wyjątkowo służy „grubciowi” jak ją nazywam , bo mój pomiar wykazał 441cm obwodu na wysokości +/- jednego metra i trzydziestu centymetrów czyli w tzw. „pierśnicy”.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Obwód w „pasie” dał jej imię „Grubcia”

Góra Kotarz jest częścią Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego, lasy porastające górę mają znaczenie wodo- i gleboochronne. Kotarz w Beskidzie Śląskim (gm. Brenna) to góra, o której losy wciąż jesteśmy niespokojni. Wszystko za sprawą powracających co kilka lat pomysłów na połączenie ośrodków narciarskich w Brennej ze stacją sportów zimowych w Szczyrku. Na oceanie narciarskiego zagospodarowania Beskidu Śląskiego, Kotarz to niemal ostatnie królestwo dzikiej przyrody. Co ciekawe pomysłodawcy zagospodarowania tej góry, nie widzą sprzeczności w promocji swojej gminy pod hasłem – W naturze siła. Niestety w 2016 r. plany znaczącego zagospodarowania Kotarza i sąsiedniej Hali Jaworowej znów ożyły. Kolejny raz zagrożona jest dzika przyroda, a plany inwestycyjne swoim rozmachem przypominają alpejski kurort.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Na szczycie kopia dawnych szałasów pasterskich służy za schronienie dla turystów 11 marca 2017

Góra Kotarz mimo niewielkiego wzrostu ( 973mnpm. )jest rejonem o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych:

-jest miejscem występowania prawnie chronionych gatunków roślin w tym storczyków  i widłaków i zwierząt – wilka , puszczyka i wielu gatunków nietoperzy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
To nie jest to , o czym myślicie 🙂 .To „wypluwki” puszczyka – niestrawione i „wyplute” przez ptaka kości i pióra upolowanych przez te sowy zwierząt

-stanowi fragment krajowego południowego korytarza ekologicznego a część góry Kotarz nosząca nazwę Beskidu Węgierskiego, stanowi jedyny korytarz ekologiczny łączący obszary Natura 2000  Beskidu Śląskiego, tj pasma Równicy i Baraniej Góry z pasmami Klimczoka i Skrzycznego. Jest to korytarz lokalny ważny dla występujących tam populacji dużych ssaków m.in. beskidzkiej populacji wilka

-na polanach Kotarza znajdują się jedne z najliczniejszych w Polsce stanowisk naparstnicy purpurowej oraz wiele pomników przyrody ożywionej i nieożywionej, w tym nasz „grubcio” – naj, naj , naj  – wśród jodeł w Polsce

-zbocza góry porastają rzadkie zespoły roślinne : kwaśnej buczyny górskiej oraz  żyznej buczyny karpackiej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Osiedle pod Kotarzem od strony Brennej w maju 2016
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ze szczytu Kotarza – widok na Skrzyczne 1258mnpm , najwyższą górę Beskidu Śląskiego 11 marca 2017

Na szczycie góry został zbudowany staraniem społeczności ewangelickiej ze Szczyrku kamienny ołtarz , zwany ołtarzem europejskim. Nawiązuje forma do storotestamentowych kamiennych ołtarzy , a kamienie , które go tworzą pochodzą z niemal całego wszechświata . Wbudowano w niego kawałki skał pochodzące z Alp, Azji , Ameryki , są tu fragmenty cmentarza Orląt Lwowskich , kawałki gruzów Word Trade Center i kosmiczny kamień ( kawałek meteorytu)

kotarz-oltarz-europejski

Kotarz to jeden z moich ulubionych beskidzkich szczytów 
Reklamy

4 myśli na temat “Korona Beskidu Śląskiego – Kotarz”

 1. Zdjęcia i opisy zachęcają w trybie pilnym do wycieczki w te rejony. 😉
  Pozwolisz Maćku, że nieco skoryguję informację o Waszej wspanialej jodle. Rzeczywiście, odznacza się ona nieprzeciętnymi rozmiarami i jest to absolutnie wyjątkowe drzewo. Ale na grubość wyprzedza ją słynna „Lasumiła” z Baligrodu o obwodzie pierśnicowym 519 cm przy 35 m wysokości (pomiar dokonany w 2015 roku). Kiedyś rosła jeszcze „Matka Lasu” z Pszczelin o obwodzie pierśnicowym 515 cm, ale w 2013 roku powalił ją wiatr.
  W artykule (http://podroze.onet.pl/przyroda/lasumila-najgrubsza-jodla-w-polsce-rosnie-w-bieszczadach/neqbkm) o tych jodłach podano nieco inne wymiary, ja podaję te oficjalnie dokonane przez jednego z największych specjalistów i autorytetów w temacie sędziwych drzew, Pana Krzysztofa Borkowskiego.
  Natomiast jodła z Hołcyny w 2013 roku miała oficjalnie 434 cm, a zatem – jeżeli teraz ma już 441 cm to tylko się cieszyć, że przytyła. 😉 Pod względem wysokości jest to unikatowe drzewo! Jedno z najwyższych w Polsce w swoim gatunku.
  Sam Kotarz, okolice i właśnie te wspaniałe jodły to jedne z moich planów wycieczkowych. 😉

  Polubione przez 1 osoba

  1. Kładę uszy po sobie 🙂 . Kamień spadł mi z serca, że nie jestem autoryzowaną wikipedią , bo dopiero miałbym się z pyszna . Dyplomatycznie ( a może po cwaniacku ) zmieniłem w treści słowa „z pewnością” na „przypuszczalnie” . Tak to jest jak dendrofil amator zobaczy „duże drzewo” rosnące zielonym do góry i pisze co mu w duszy gra, nie sprawdzając u wujka google . Masz całkowitą rację Pawle, jodła z Hołcyny jest gruba i wielka ale nie jest naj… Oczywiście przekuwam to zaraz w sukces, bo gdyby była naj…, prawdopodobnie prowadziła by do niej wyasfaltowana droga i byłby parking dla autobusów oscypki i kramik z ciupagami. itp itd . A tak w otoczeniu buków nad strumieniem może robić to, do czego została stworzona – rozsiewać wokół siebie swoją magiczną aurę .

   Polubienie

 2. Jeszcze w sprawie ewentualnych planów zagospodarowania tych unikatowych terenów przez „wszechwiedzącego” człowieka. Opisane przez Ciebie tereny Maćku doskonale ukazują, czego potrafi dokonać przyroda i jaka może istnieć zachwycająca różnorodność flory i fauny, jeżeli człowiek nie włazi tam z buciorami. Jeżeli wejdą „eksperci” od komercji to czarno widzę zachowanie unikatowości tego skarbu. ;-(

  Polubienie

 3. Jeśli prawdziwie kocha się przyrodę, to jej magiczną aurę można poczuć wszędzie gdzie coś rośnie, niepotrzebne żadne „naj” 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s