Korona Beskidu Śląskiego – Stary Groń – ( Horzelica )

Czyli kalejdoskop listopadowej aury

Ale mi się poszczęściło . Trzy dni pod rząd w górach Brennej . Kumulacja , bingo , fart , dar od losu. Włócząc się w piątek po groniach , po starych , znanych mi jak własna kieszeń polanach , lasach i pagórkach – nagle mnie olśniło . No żesz , nie ma takiej opcji , żeby Stary Groń nie był zaliczony jako szczyt do Korony Beskidu Śląskiego . Wujek google jednak nie pozostawił złudzeń , i rozwiał moje nadzieje . Nie ma Starego Gronia na liście „korony” . Rozczarowany nieco takim obrotem sprawy wczytałem się dogłębniej w listę KBŚ i moją uwagę przykuła znajomo brzmiąca nazwa . Horzelica. 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Reminiscencje z piątku 24 listopada 2017 – widok na Skrzyczne z nad Chrobaczego

Od razu mi się nasunęło ,że listę „korony” chyba układali krawaciarze , studiując średnio dokładną mapkę i mający blade lub wręcz żadne pojęcie o historii , tradycji i symbolach tego regionu. Każdy breński gazda , każda mieszkająca w Brennej „starka”  wskazując na górę piętrzącą nad dolinami Hołcyny i Leśnicy nie nazwą jej inaczej jak tylko Stary Groń . I choć niemal każdy tutaj słyszał nazwę Horzelica – pochodzącą podobno od wypalanych pod pastwiska /gorejących/  lasów na szczytach – nazwa ta niemal w ogóle nie jest używana .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Stary Groń 26 listopada 2017

Tu się wychowałem , Brenną znam od dzieciństwa , tu dorastałem , na polanach pod Starym Groniem ze Stachem od gospodarzy pasło się krowy , chodziło na grzyby , na Starym Groniu z Tatą przeszliśmy wszystkie znakowane i dzikie szlaki  , w Starym Groniu wypiłem pierwsze ( gorzkie ) piwo . Więc jedno mamy ściśle ustalone – nazwę – Stary Groń . A dla nietutejszych niech będzie Horzelica 🙂

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Stary Groń 26 listopada 2017

Stary Groń nie jest wymagającą górą . Wręcz spacerową . Niewielka wysokość względna sprawia , że można wdrapać się na szczyt w mniej niż godzinę. Bardziej wprawnym wejście na wierzchołek zajmie nieco ponad pół godziny , ale żeby poznać całe pasmo Starego Gronia aż po Grabową i okalające ją doliny warto zarezerwować sobie co najmniej 4-5 godzin . Zarówno w sobotę , jak i w niedzielę początek wycieczki wyznaczyłem sobie „na stawach” w dolinie Leśnicy pod Grabową skąd na szczyt prowadzi bardzo łatwa droga , przyjemna , widokowa i co ważne – dostępna dla każdego .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
W drodze na Grabową – sobota 25 listopada 2017

Pogoda w Beskidach lubi płatać figle – jednego dnia ciepły południowy wiatr i słoneczna pogoda wywindowały słupek rtęci do 14 stopnia na plusie , nie minęła doba by ujemna temperatura i wilgotny front sprawiły , że aura po raz kolejny przemalowała beskidzkie krajobrazy na biało.  Po jesiennym kolorowym zawrocie głowy , nagle z dnia na dzień obrazy stały się „płaskie” , straciły jakby trzeci wymiar

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
W drodze na Grabową – niedziela 26 listopada 2017

Nie straciły za to niczego ze swojego piękna . To właśnie jest największą osobliwością gór . I dlatego one nigdy się nie znudzą . Są jakby nieskończone . Jesteś w tym samym miejscu i wczoraj i dziś , i odkrywasz je zupełnie na nowo.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Pod Grabową 25 listopada 2017
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wyczerpał się kolorowy tusz 🙂 26 listopada 2017

Po krótkim podejściu na halę pod Grabową , w miejscu starej chałupy , w której spędzało się weekendy , i która służyła jako baza wypadowa podczas obozów wędrownych , stoi teraz miła dla oka „Chata Grabowa” . Chata – to dziś prywatne schronisko turystyczne, położone na wschodnim stoku góry przy szlaku z na Stary Groń. Budynek schroniska wykonany jest z drewnianych bali, dzięki czemu zachował przyjemny beskidzki klimat . Obecne schronisko funkcjonuje od 2015 roku i jest efektem pracy i zaangażowania nowych właścicieli , którzy gruntownie wyremontowali ( a właściwie zbudowali od nowa na starych fundamentach ) poprzedni budynek. Wcześniej w tym miejscu znajdowało się schronisko zarządzane przez PSS Społem .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Chata Grabowa przed laty .
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Chata Grabowa 25 listopada 2017 z widokiem na Czantorię Wielką , Małą i na Orłową

Największym atutem jest położenie schroniska . Ustawiona jest na rozległej łące pod szczytowej , na „patrzącym” w kierunku zachodnim zboczu z rewelacyjnym widokiem na polskie , zachodnie Beskidy i panoramę morawskich Beskidów po czeskiej stronie . Przytulne wnętrze , dobra kawa , domowe rogaliki i miła obsługa zachęcają , żeby wstąpić na krótki odpoczynek.  Na dzieciaków czeka atrakcja w postaci Ogrodu Bajek z postaciami z podań i legend z regionu Beskidu Śląskiego. Co więcej, z Brennej można się tu dostać idąc Bajkowym Szlakiem Utopca, który powstał z myślą o najmłodszych odkrywcach beskidzkich atrakcji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OK . Choć kawa latte to miły przerywnik , zbieram się , żeby przejść długim i niemal płaskim grzbietem na Stary Groń . Warto spod chaty wyjść również na szczyt Grabowej ( całe 905mnpm ) , obojętnie czy szlakiem , czy na „azymut” , żeby nacieszyć oczy widokiem na dolinę Żylicy , Szczyrk i oczywiście Skrzyczne. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Widok ze szczytu Grabowej na Skrzyczne 25 listopada 2017

Szlak prowadzący na Stary Groń jest , jak wcześniej wspomniałem rekreacyjny i spacerowy. Przed laty prowadził przez starodrzew świerkowo-jodłowy , teraz na jego miejscu wyrastają młodziutkie, miejscami bardzo gęste zagajniki. Gdyby nie mgła , nisko zawieszone chmury i padający drobny śnieg – zachwytom nad widokami z grzbietu nie byłoby końca . Zamiast Orłowej , Równicy i Kotarza z Halą Jaworową widoczne są jedynie przyprószone jodełki . Fakt . Przecież święta za pasem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dla podziwiania wyjątkowo atrakcyjnych widoków , na polanie Starego Gronia została wystawiona wieża widokowa. Niewysoka , drewniana , ogólnodostępna. Dzisiaj nie przyda się do niczego , ze względu na niesprzyjającą pogodę , tym niemniej nie wdrapać się na jej górną , zadaszoną platformę byłoby nietaktem. Znam tę wieżę z wcześniejszych spacerów po Starym Groniu i z całym szacunkiem dla jej pomysłodawców i budowniczych mam jedno pytanie – nie dało się jej postawić kilkadziesiąt metrów dalej ? Tam skąd można by z niej spojrzeć na najwyższą górę Beskidów – Skrzyczne ?  Zwłaszcza ,że te kilkadziesiąt metrów dalej szczyt Skrzycznego przy sprzyjającej aurze widać nawet „bez pomocy” wieży ? Ot taka niezrozumiała niedoróbka . Chęci były dobre , a wyszło – średnio na jeża. 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wieża widokowa na Starym Groniu 26 listopada 2017

Sam pomysł wieży widokowej jest jak najbardziej na miejscu , i oddać należy jej twórcom wieży to, że wokół niej ustawiono ciekawe tablice informacyjne , mówiące o zwierzęcych tropach , o ptakach zamieszkujących śląskie góry , przybliżające cenną florę i pomagające nazwać liczne leśne owady. Przydatne zwłaszcza dla młodszego ,elektronicznego pokolenia , by mogło w przyszłości odróżnić borsuka od konika polnego. 

Spod wieży , na najwyższy wierzchołek Starego Gronia już tylko kilkaset metrów , w siodle kiedyś funkcjonowało schronisko turystyczne ale pozostały po nim jedynie zaniedbane zabudowania. Sam wierzchołek to mikro – polanka z drogowskazem i nieco poniżej z miejscem na odpoczynek przy sprzyjającej aurze  

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W tył zwrot , czas wracać . Akumulatory naładowane , reset udany , niebo zaczyna się przejaśniać , łapie lekki mróz , przyglądam się parze kruków krążących nad doliną .  Mówi się , że najpiękniejsze rzeczy na świecie są za darmo. I takie właśnie są śląskie Beskidy . No pewnie , skoro cały świat został stworzony z niczego a tylko góry z okruchów gwiazd ….

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Grzbiet Starego Gronia widziany ze szczytu Grabowej 25 listopada 2017

 

 

7 myśli na temat “Korona Beskidu Śląskiego – Stary Groń – ( Horzelica )”

 1. Stary Groń…ech…Maćku.
  Obudziłeś we mnie wspomnienia.
  Pamiętam doskonale pana Józefa,gospodarza u którego kilkakrotnie nocowałem,z jaką pasją opowiadał nam o „JEGO GÓRACH”
  Pozdrawiam gorąco.A

  Polubione przez 1 osoba

 2. Rzeczywiście okolice Starego Gronia mają swój urok i dlatego lubię tu wracać jak tylko mam taką możliwość. Co do oznaczeń samego grzbietu nic by się chyba nie stało jakby były oznaczone obydwa wierzchołki w terenie, zarówno Horzelica jak i Stary Groń. Tak zresztą jak jest naniesione na mapach Compassu i Galileos. Ostatnio zresztą spotkałem się z taką sytuacją, że grupa turystów po wyjściu z Leśnicy pod wieżę widokową na Starym Groniu pytała się gdzie jest ten Stary Groń.
  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

  1. A to dobre 😉 . Dziękuję za odwiedziny i komentarz , na nieco zaniedbanym przez ostatnie tygodnie blogu . Z tej samej beczki , dziecięciem będąc pamiętam turystów którzy pytali gdzie tu jest Stary Gorgoń ( lata 70 – Jerzy Gorgoń – Górnik Zabrze i reprezentacja 😉 ) Co ciekawe nie chodziło im o górkę , ale o knajpę z piwem w Leśnicy przy wodospadzie 😉 . Pozdrowienia Zibi

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s