Karty z historii Katowic – wstęp

Katowice . Moje rodzinne miasto . Po przeprowadzce do odległego , podgórskiego , śląskiego „mikro ” miasteczka często wracam do tętniących życiem Katowic . Lubię chłonąć jego energię – energię wielkiego miasta , która była mi tak bliska w nieodległych czasach , kiedy tu mieszkałem . Uwielbiam Katowice za klimatyczne parki i skwery , za stare kamienice i miejsca z pysznym jedzeniem . Fascynuje mnie historia mojego miasta . Kiedy mieszkanie na „prowincji”  w domu z ogródkiem przy cichej ulicy staje się dla nas zbyt spokojne , jedziemy do Katowic . Tam możemy sobie zafundować zastrzyk pozytywnej , śląskiej energii .

20170525_150436
Katowice dzisiaj – jakże inne od stereotypowych wyobrażeń – ulica Korfantego i skwer nad Rawą

Lubię krupnioki , czorne klóski i roladę z modrą kapustą . „Nasze” drożdżowe ciasta i kołocze mają posypkę zamiast kruszonki . Jemy karminadle zamiast mielonych a w pospolite , niebogate dni  na talerzu mamy ascetyczną wodzionkę . Z kolei w dni bogate sycimy się gęstym , treściwym żurem z wusztym i tuczonymi kartoflami .

Kattowitz_-_Bahnhofstrasse
Katowice , ulica Dworcowa i hotel Monopol – początek XX wieku

Zamiast aniołka w Wigilię przychodzi do nas Dzieciontko , w przikopach zwanych gdzie indziej rowami zamiast wodników mieszkają u nas utopce . Kiedy pracowałem na dole „na grubie” ( w kopalni ) mieli mnie pod swoją opieką Skarbek do społu z Barbórką . Wiem co to ajnfart , mantopiyrz i nudelkula . Jestem Hanysem  z urodzenia i z narodowości . I jestem bardzo dumny z tego , że mogę o sobie powiedzieć „Jestem Ślązakiem” .

1afb6ba9433f993817a1b437731e
Katowice – pocztówka z początku XX wieku . U góry – „moje” liceum obecnie im. A. Mickiewicza- niegdyś – Das Städtische Gymnasium zu Kattowitz

Postanowiłem podzielić się na Beskidzkiej Salamandrze wieloletnią pasją i pracą mojego fatra ( mojego Taty ) , który przez ostatnie lata tworzył „Karty z historii Katowic ” . To zbiór kilkudziesięciu felietonów o tematyce historycznej związanej z historią mojego rodzinnego miasta – Katowic / Stalinogrodu / Kattowitz ( Ober Schlesien )  . Opublikowanie tej historii zebranej w „pigułkach” – tak  , by ujrzała „światło dzienne” to dla mnie wielki honor , a względem Taty – niemal obowiązek .

ul_Mlynska_Katowice_7861016
Katowice , ulica Młyńska z nowoczesnym gmachem Urzędu Miejskiego – lata 40-te a

Karty z historii opowiadać będą o powstaniu miasta , o jego rozwoju ,  dzielnicach , wybitnych ludziach związanych z Katowicami , o gmachach , budowlach , pałacach i miejskich willach . Pisane ręką mojego Taty – wyszperane w archiwach , zebrane i uporządkowane profesjonalnie – z wielką pieczołowitością . Poniżej strona tytułowa „Katowickich Kart”

486px-Umowa_sprzedaży_katowic
Tło strony tytułowej jest kopią umowy kupna- sprzedaży wsi Katowice z dnia 18.IX.1796 r.
 zawartą między Josephem Mikutem a Bernardem Mleczko. Kopia pochodzi z roku 1797.

5 myśli na temat “Karty z historii Katowic – wstęp”

  1. Podobno w internecie nic nie ginie. Miejmy nadzieję, że te zapiski również przetrwają. Warto dokumentować historię dla przyszłych pokoleń ale również i dla siebie. Ja z trudem przypominam sobie gdzie na ulicy Chorzowskiej stały familoki, w których kiedyś mieszkałem. Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s